aktualności klasztoru Poznań wróć

Album z Pieszej Pielgrzymki Kobiet


18 czerwca, 2018

Piesza Pielgrzymka Kobiet, 10.06.2018. Dziękujemy autorom zdjęć, Dominice Rossa Tu kliknij oraz  Michałowi Kardasz. . Tu kliknij.

III Pielgrzymka Kobiet od Maryi do Józefa

10 czerwca 2018 r. odbyła się trzecia Pielgrzymka Kobiet od Maryi do Józefa z sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Tulcach do sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa św. Edyty Stein, Teresy Benedykty do Krzyża, Żadna kobieta nie jest tylko kobietą.

Około 100 pątniczek zebrało się o godz. 7.00 w Tulcach, by ruszyć na niezbyt długi, ale dość intensywny, pielgrzymkowy szlak. Po otrzymaniu błogosławieństwa przez księdza kustosza Mariana Liberę, zachęceni także Jego dobrym słowem, ruszyłyśmy w drogę. Opiekę duszpasterską roztoczył nad nami o. Aleksander Szczukiecki, karmelita bosy. Wędrowanie rozpoczęłyśmy od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Oczywiście, czas pielgrzymowania wypełniła nam modlitwa zarówno ta tradycyjna w formie różańca, koronki do Miłosierdzia Bożego, śpiewu pieśni religijnych i pielgrzymkowych oraz konferencja.

Wysłuchałyśmy dwóch konferencji przygotowanych specjalnie przez o. Aleksandra na to wydarzenie. Koncentrowały się one wokół tematu kobiety; jej powołania, tożsamości i przeznaczenia. A święta Edyta to przecież bardzo dobry przewodnik duchowy kobiet, ponieważ nie patrzyła na życie tylko pragmatycznie, ale w świetle Bożego zamysłu. Ojciec Aleksander w konferencji podkreślił to, na co szczególnie zwracała święta, iż rdzeniem duszy kobiety jest oblubieńczość i pragnienie macierzyństwa, poprzez pobudzanie innych do dojrzewania i pomocy im w tym.  Mogłyśmy zmierzyć się z trzema typami kobiet. Dzięki tym obrazom, każda z nas miała okazję zorientować się, w jakim miejscu życia jest? Co nią kieruje? Czy dociera do tego, co jest najgłębsze i stałe?

Pierwszy typ kobiety cechowało życie kierowane przez: popędy, upadki, poczucie winy, upatrywaniem swojego szczęścia w cielesnym zjednoczeniu z drugą osobą. Zostało ono zilustrowane życiem Ingun, bohaterki literackiej książki Olaf syn Auduna pióra Sigrid Undset.

Druga bohaterka swoje szczęście upatrywała w uprzywilejowanej pozycji ukochanej córki ojca, korzystaniu z kulturalnego i towarzyskiego życia, rozbudzonego intelektu. I takie życie doprowadza Norę, postać z utworu Ibsena, do myśli samobójczych w obliczu trudności rodzinnych i małżeńskich.

Trzecią bohaterką, w której mogłyśmy się przejrzeć, była Ifigenia z dzieła Goethego. Ona również w obliczu bardzo trudnych doświadczeń: uprowadzenia, zmuszania do małżeństwa, przymusu zabójstwa rodzonego brata, z Bożą pomocą podjęła wyznanie, które przynosiło pomyślne rozwijanie trudności i wprowadziło pokój. Nade wszystko ten literacki przegląd doprowadził nas do Maryi – wzoru pełni kobiecości.

Uwieńczeniem naszego pielgrzymowania było uczestnictwo we Mszy św. o godz. 13.00 w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu oraz agapa w karmelitańskich ogrodach.

Do zobaczenia za rok!

Karina Szatkowska