Świecki Zakon Karmelitów Bosych (OCDS)

Marzec 8, 2017

Wspólnota Jezusa Miłosiernego


Naszym powołaniem jest szukanie, poznawanie, doświadczanie Boga na drodze modlitwy i kontemplacji w warunkach świeckiego życia oraz dzielenie się z innymi naszą wiarą w Miłosierną Miłość Boga do każdego człowieka.

Najświętsza Dziewica Maryja jest dla nas wzorem słuchania Słowa Bożego i kierowania się Nim w życiu.

Spotykamy się w klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu w pierwszą niedzielę miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia). Godz. 11.00 Agapa w sali Edyty Stein; godz. 13.00 Msza Święta, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu.

Najbliższe spotkanie: 7 stycznia 2018 r.

Kontakt ze Wspólnotą:
Przewodnicząca Beata Meller ocds, kom. 662 182 500; e-mail: beataocds@vp.pl

Własna strona Wspólnoty  – kliknij

www.swiecki-karmel-poznan.pl

 

Odpowiadamy na Apel Matki Bożej z Fatimy

W pierwszą sobotę października br. poznańska wspólnota OCDS prowadziła w Kościele OO. Karmelitów Bosych (jak co miesiąc) Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi; tym razem  w dniu, w którym Kościół powszechny obchodził wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Na ten dzień wyznaczono również ogólnopolska akcję „Różaniec do Granic”. Nasza odpowiedź  na wezwanie Maryi z Fatimy, aby jak najczęściej odmawiać Różaniec i w ten sposób uprosić dar nawrócenia dla zagubionych ludzi i o pokój na świecie, korespondowała z celami organizatorów akcji „Różaniec do Granic”.

Łączność z Matką Bożą Fatimską  podczas tego Nabożeństwa  Wynagradzającego podkreślała obecność figury Matki Bożej, ufundowanej przez anonimowego ofiarodawcę i podarowanej wspólnocie poznańskiej, a przywiezionej  prosto z Fatimy przez naszych pielgrzymów. Była ona zakupiona w Fatimie w sierpniu 2017 r., z myślą przede wszystkim o Nabożeństwach Pierwszych Sobót. Ponieważ Sanktuarium św. Józefa w Poznaniu jest okazałe w wymiarach, więc z natchnienia Ducha Świętego, urodził się pomysł zakupienia nowej, większej figury (bardziej widocznej) właśnie w tym tak ważnym roku obchodów 100-Lecia Objawień Fatimskich. Dzięki pomocy Bożej  pomysł udało się zrealizować w pełni. Nowo ofiarowana figura Matki Bożej Fatimskiej będzie odtąd widoczna z najdalszych zakamarków karmelitańskiej Bazyliki Mniejszej w Poznaniu i zastąpi dotychczasowy znacznie niższy wizerunek. Za ten cenny dar z serca dziękujemy.

Uroczyste poświęcenie statuy Matki Bożej  Fatimskiej było przygotowaniem do Mszy św. ku czci Matki Bożej Różańcowej. W homilii o. Szczepan Maciaszek OCD zwrócił uwagę na biblijny i chrystologiczny charakter modlitwy różańcowej.

Po Mszy św. i Adoracji Najświętszego Sakramentu podczas modlitwy różańcowej rozważaliśmy Tajemnice Światła, które wprowadziły nas w najważniejsze wydarzenia z życia ziemskiego Jezusa Chrystusa. Wstępem do tych rozważań była relacja siostry Łucji z ostatniego objawienia Maryi w Fatimie, które miało miejsce 13 października 1917 r.  Zapamiętaliśmy apel  Matki Bożej Różańcowej – znamienne, że wtedy to pod tym tytułem przedstawiła się  Maryja dzieciom fatimskim –  : „Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać Różaniec.”

Zatroskani o przemianę naszych serc, w trosce o uchronienie ludzi przed potępieniem i zatroskani o pokój i ład moralny w Polsce i na świecie chcemy wytrwać w kultywowaniu Nabożeństwa Pierwszych Sobót w kolejnych miesiącach.  „Królowo Różańca Świętego módl się za nami.”

                                                                                 Maria Jagielska ocds

.

Bukiety dla Wniebowziętej

Ciszę klasztornych korytarzy prowadzących do pomieszczeń duszpasterskich w klasztorze Ojców Karmelitów Bosych w Poznaniu na chwilę przerywa szum kroków i przyciszonych głosów. Grupa osób ze wspólnot karmelitańskich (OCDS i Wspólnota św. Moniki) otwiera drzwi do pomieszczenia zwanego Przystanią świętego Józefa i na długim stole rozkłada przyniesione wiązki. Po chwili leżą na nim równo rozłożone sterty suszonych roślin. Są wśród nich: wrotycz, cykoria, mielec, drżączka, grzebienica, nawłoć, szczaw pospolity, mięta, żmijowiec, świerzbica polna, wyka, jasnota, ostrożeń, krwawnik, przytulia, barszcz zwyczajny, podagrycznik, kocanka piaskowa. Wyróżniony (jeszcze otoczony sznurkiem) jest też pęk zbożowych źdźbeł i – jakby z innej, bo rabatowej sfery – cięte, świeże kwiaty złocienia. Nad tym zielnym bogactwem w złotym blasku światła  bijącego z okien pochyla się co chwila kilkanaście ludzkich postaci, dobierając łodyżki, źdźbła i gałązki w kolorowe bukiety. Gotowe wędrują do kartonów. Trwa bowiem przygotowanie – zgodnie z polską tradycją – bukietów na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dniu 15 sierpnia.

Jolanta Kapelska ocds

.

Drogą na Górę Karmel – z radością
Sprawozdanie z przebiegu uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej w Poznaniu

 

Odświętne. Sandały –  przyozdobione lub proste, czarne, brązowe, białe, czerwone, niebieskie, różowe, różnych rozmiarów…Na skórzanych podeszwach, na obcasie, na koturnie, sportowe. Z opaskami na kostkę, stabilizujące, dodające uroku. Gladiatorki. Potem adidasy, tenisówki, angielki, baleriny, meliski. Według nazwy można wyobrazić sobie, do kogo należą. Poruszają się wdzięcznie w takt skocznej muzyki na szerokiej połaci skoszonej trawy, czasem, wbiegając między rosnące w sadzie jabłonie znikają na chwilę zasłonięte koronami drzew. Tanecznie, to znów w podskokach; to tworząc pociąg; to krokiem jak przy zorbie, do melodii, których bez liku. Kto nie chciał, bądź nie mógł tańczyć,  w przytulnym miejscu na ławeczce raczył się miłą rozmową z przyjaciółmi, częstując się przepysznymi drożdżówkami i zupą z kotła,  aby dodać do tych duchowych także fizyczne siły. Radość, tańce, zabawy, konkursy – to integracja wielkiej rodziny szkaplerznej bez ograniczeń wiekowych: to dzień 16 lipca 2017 roku – Uroczystość N.M.P. z Góry Karmel w poznańskim klasztorze. Zabawa poprzedzona była odpustową liturgią Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej p.w. św. Józefa. Wygłoszona przez o. Józefa Tracza OCD homilia przypomniała pięknie historię – subtelnie i wzruszająco, a jednak z wielką mocą podkreślając znaczenie modlitwy różańcowej w połączeniu ze znakiem Szkaplerza, nawiązując jednocześnie do objawień fatimskich. Łącząc to znaczenie ze znakiem Krzyża karmelita nadmienił, że Różaniec jako modlitwa tworzy pion, a Szkaplerz jako życie składa się na poziomą belkę Krzyża. Obraz ten wielce wymowny, a tak prosty, pozostanie w sercu i pamięci. Tego dnia z radością, po każdej Mszy Świętej duży, dwucyfrowy procent wiernych przyjmował Szkaplerz, oddając się pod obronę Maryi. „Pod Twoją obronę” – oto modlitwa, która będzie towarzyszyć ich życiu każdego dnia…  Tak było 16 lipca w niedzielę.

Dzień wcześniej, w sobotę odbyło się modlitewne czuwanie prowadzone przez wspólnotę świeckiego zakonu OCDS istniejącą przy klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu, kończące dziewięciodniową nowennę do Matki Bożej Szkaplerznej. Ubogacone było rozważaniami o miłości i opiece Matki Boże Szkaplerznej, muzyką, dźwiękiem pianina i skrzypiec, pieśniami wielbienia, niezwykłymi Godzinkami ku czci N.M.P. z Góry Karmel,  modlitwą różańcową z rozważaniami tajemnic radosnych, ale także momentami milczenia, aby oddać osobistą chwałę. Czuwanie, zakończone wspólną z braćmi Liturgią Godzin, wprowadziło pięknie licznie zgromadzonych wiernych do radosnego przeżycia patronalnego święta. Te dwudniowe, a dla niektórych dziesięciodniowe spotkania w poznańskiej Bazylice Mniejszej w obecności naszej Matki, dały szczególną łaskę, by podążać kolejny rok z radością drogą na Górę Karmel!

                                                                                                                                 Jolanta Kapelska ocds

.

Wigilia Uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – czuwanie modlitewne

.

Przyjęcie nowych członków do wspólnoty

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, dnia 04.06.2017 r., dziękując Panu Bogu za nowe powołania, z wielką radością przyjęliśmy  do naszej wspólnoty cztery osoby: Ilonę od Krzyża, Ewelinę od Najjaśniejszego Oblicza Jezusa i Maryi, Pawła od Najświętszego Sakramentu oraz Damiana, Romualda od Miłości Ukrzyżowanej.

Obrzęd przyjęcia odbył się podczas liturgii Słowa Bożego w Bazylice Mniejszej pw. Św. Józefa w Poznaniu. Ceremonii przewodniczył nasz asystent Ojciec Szczepan Maciaszek. Dalszą część tego szczególnego dnia świętowaliśmy w podziemiach klasztoru w Sali Edyty Stein.

.

Rekolekcje świeckiego Karmelu z Maryją Fatimską

Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona, mówił Papież Benedykt XVI odwiedzając Fatimę,. Z kolei św. Jan Paweł II w homilii w Fatimie w rok po zamachu na jego życie nauczał, że nikt nie może zabronić Bogu przypominać o pewnych prawdach, tym bardziej gdy w grę wchodzi przekazanie prawdy ocalającej życie. Wezwanie do pokuty jest macierzyńskie, a zarazem mocne i stanowcze. Wspólnota poznańska Świeckiego Karmelu (OCDS) przeżywając rekolekcje wspólnotowe w Morasku w dniach 1-3 czerwca 2017r. zastanawia się nad tym, co Maryja chce jej przekazać w orędziu fatimskim, a cel jaki sobie stawia to triumf jej Niepokalanego serca w sercach zgromadzonych.

.

Z wizytą u Ojców w Zwoli k. Zaniemyśla

W dniu 21.05.2017 wspólnie wyruszyliśmy na wycieczkę do Zwoli, gdzie powstaje nowy dom Rekolekcyjno-Formacyjny naszej Prowincji. Przebywający tam ojcowie Karmelici przyjęli nas z radością. Po Mszy Świętej z wielką ciekawością zwiedziliśmy (wraz z ojcem Romanem) cały obiekt, w którym nieustannie trwają prace budowlane. Już teraz widać jego piękno i położenie w urokliwej i spokojnej okolicy.  Po zwiedzaniu urządziliśmy piknik na łonie natury i z radością wspólnie ucztowaliśmy. W dalszej kolejności wybraliśmy się na spacer wzdłuż jednego z pobliskiego jezior i podziwialiśmy piękno przyrody oraz „twórczą pracę” tamtejszych bobrów. Nasze spotkanie zakończyliśmy modlitwą w kaplicy powierzając Bogu dalsze prace budowlane domu Rekolekcyjno-Formacyjnego w Zwoli koło Zaniemyśla.

                                                                             Beata Meller ocds

.

Przyrzeczenia Katarzyny od Ducha Świętego

W dniu 7 maja 2017 r. Katarzyna od Ducha Świętego powierzając się Najświętszej Dziewicy Maryi, Matce i Królowej Karmelu złożyła swoje przyrzeczenia w poznańskiej Wspólnocie OCDS. Obrzęd odbył się podczas liturgii Słowa Bożego w Bazylice Mniejszej pw. Św. Józefa w Poznaniu. Ceremonii przewodniczył nasz asystent – Ojciec Szczepan Maciaszek OCD. Siostrze Katarzynie złożyliśmy serdeczne życzenia, a potem wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystej agapie.

 

.

.